Dobry psycholog z Wrocławia. Sprawdzona pomoc psychologiczna. Zadzwoń!

WSPÓŁCZESNY PODZIAŁ RÓL OBU PŁCI CZ. II

Dawniej szkoły wyższe zarezerwowane były wyłącznie dla mężczyzn. Obecnie ta sytuacja się zmieniła. Coraz więcej kobiet rozpoczyna studia: w rezultacie studiuje więcej kobiet niż mężczyzn. To samo zauważa się na studiach podyplomowych, chociaż naukowe tytuły doktorskie częściej otrzymują mężczyźni niż kobiety. Jednak i w tej dziedzinie szybko zachodzą zmiany.

Coraz liczniejsza obecność kobiet w różnych zawodach nie oznacza jednak końca segregacji ze względu na płeć w dziedzinie zatrudnienia. Podobnie jest w szkolnictwie wyższym: kobiety podejmują inny rodzaj studiów niż mężczyźni. Wykazują mniej zainteresowania naukami przyrodniczymi czy techniką, koncentrując się głównie na naukach humanistycznych i społecznych. Co- raz więcej kobiet zapisuje się na kursy biznesu, ale stopnie naukowe w tej dziedzinie otrzymują głównie mężczyźni. Różnice te często odzwierciedlają odmienne doświadczenia społeczne mężczyzn i kobiet.

Kobiety w Stanach Zjednoczonych uzyskały prawo wyborcze dopiero w 1920 r. W niezbyt odległych czasach kobiety rzadko zajmowały wysokie stanowiska w życiu społecznym. Sytuacja ta również się zmieniła, ale raczej na poziomie lokalnym niż państwowym. Jest spora liczba kobiet burmistrzów, jest także kilka kobiet na stanowiskach gubernatorów. Wiele kobiet pracuje w Kongresie, a jedna – Geraldine Ferraro – ubiegała się o stanowisko wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Chociaż udział kobiet we władzy politycznej rośnie, jest on nadal niewspółmierny do liczby kobiet w społeczeństwie.

Mimo że wzrasta liczba mężczyzn biorących udział w pracach domowych, nadal panuje przekonanie, że jest to domena kobiety i że to ona jest za nie odpowiedzialna. Zadania mężów związane są głównie z samochodem, finansami, troską o trawnik i drobnymi naprawami. Chociaż wiele małżeństw dzieli domowe obowiązki, to nie jest to podział równy: kobiety nadal muszą sobie same radzić z opieką nad dzieckiem, gotowaniem, praniem i sprzątaniem, a także z pracą zawodową. Hochschild (1989) okreśal to jako pracę na „dwóch etatach”.

Całkowity efekt zmieniającego się podziału obowiązków będzie niebawem odczuwalny. Mężczyźni coraz częściej uczestniczą w opiece nad dzieckiem i w pracach domowych. Przekazanie przez socjalizację nowych wyobrażeń na temat podziału ról (patrz rozdz. 6) prawdopodobnie sprawi, że w przyszłości więcej mężczyzn będzie gotowych do przyjęcia odpowiedzialności za obowiązki domowe.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.