Dobry psycholog z Wrocławia. Sprawdzona pomoc psychologiczna. Zadzwoń!

STARZENIE SIĘ

Niektóre zmiany fizyczne związane z procesem starzenia się to zmniejszanie się wagi ciała i wzrostu, siwienie włosów (lub ich utrata u niektórych mężczyzn) i powstawanie zmarszczek. Kości stają się bardziej kruche i łatwiej je złamać w wypadkach: na artretyzm cierpi większość ludzi starych, często przez tę chorobę zniedołężniałych. Wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, udaru i raka. Ostatnio wzrósł niepokój związany z chorobą Alzheimera (choroba prowadząca do stopniowej utraty pamięci, zahamowania istotnych procesów fizjologicznych oraz dezorientacji).

Ludzie starzeją się jednak w różny sposób i nie każdemu przeznaczone jest cierpienie z powodu wyniszczającej choroby. Wiele jest osób, które cieszą się stosunkowo dobrym zdrowiem. Nieco mniej niż 1% ludzi starych jest z powodu cierpienia przywiązanych do łóżka: 70% ludzi, którzy ukończyli 65 lat, uznaje swój stan zdrowia za „dobry” lub „doskonały” (National Center for Health Statistics, 1987).

Do niedawna uważano, że ludzie starzy prawie zawsze cierpią na znaczne i postępujące pogorszenie stanu umysłu oraz psychiki, towarzyszące stopniowej utracie zdrowia. Współczesne badania dowodzą, że istnieje duże zróżnicowanie. Kiedyś zakładano na przykład, że sprawność intelektualna zaczyna się obniżać już przed trzydziestym rokiem życia. Obecnie wiadomo, iż nie ma takiego uniwersalnego pogorszenia: pewne obszary inteligencji mogą się nawet poszerzać z upływem czasu. Niewątpliwie z takimi aspektami inteligencji, jak koordynacja fizyczna lub zapamiętywanie nowego materiału, ludzie starzy mogą mieć pewne trudności (Schaie, 1980), ale nie dotyczy to dziedzin opierających się na posiadanej już wiedzy. Wydaje się też, że wraz z wiekiem rosną umiejętności słowne i matematyczne (Baltes i Schaie, 1974).

Wbrew powszechnemu przekonaniu osobowość również nie zmienia się w tak dużym stopniu (Neugarten, 1977), chociaż ludzie starzy są bardziej skoncentrowani na swoich myślach i uczuciach. Nie wydaje się jednak, by zachodziły uniwersalnie znaczne zmiany osobowości.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.