Dobry psycholog z Wrocławia. Sprawdzona pomoc psychologiczna. Zadzwoń!

Niewłaściwe użycie opisu zachowania ludzkiego – kontynuacja

Gdy jednak chcemy wyjaśnić, dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej, przeważnie musimy się opierać na przypuszczeniach i introspekcji. Przyczyny zachowania nie mogą być obserwowane tak bezpośrednio, jak samo zachowanie. Jednym z poważnych następstw tego faktu jest to, że stajemy się niedbali gdy chodzi o posługiwanie się terminami opisowymi. Na przykład uważamy, że wyjaśniliśmy, dlaczego Zosia Baranowska dzieli się swym śniadaniem z koleżanką, gdy stwierdziliśmy, że jest uprzejma i życzliwa. Słabość tego „wyjaśnienia” polega na tym, że słowa „uprzejmy” i „życzliwy” są słowami opisowymi. Rozumowanie to ma charakter błędnego koła. Inny przykład rozumowania tego typu przedstawia rys. 2-1. Zagadnienie, które pragnę tu omówić, jest niezmiernie ważne dla nauczycieli, ponieważ to, co robimy, aby zmienić zachowanie naszych uczniów, jest konsekwencją naszych poglądów na przyczyny ich zachowania. Obecnie zilustruję tę kwestię przykładami.

Kilka przykładów niewłaściwego użycia opisu Przypuśćmy, iż stawiam przed Wami budzik i pytam Was, co powoduje, że budzik ten zachowuje się tak, jak się zachowuje, tj. dlaczego wskazówki poruszają się wokół tarczy? Dlaczego dzwoni dzwonek? Wszyscy znamy się na budzikach w mniejszym lub większym stopniu. Znamy związek między tym, co powoduje „chodzenie” budzika, a tym, co musimy zrobić, aby nastawić budzik lub uruchomić go, gdy stanie.

Przypuśćmy teraz, że stawiam przed Wami samochodzik mający sprężynowy „silniczek”. Obserwujecie jak nakręcam kluczykiem jego mechanizm. Jeśli zapytam Was, co powoduje, że samochodzik zachowuje się tak, a nie inaczej, tj. jedzie po stole, gdy tylko zostanie puszczony z ręki, większość z Was prawdopodobnie wspomni o sprężynie napędzającej tylne koła, które z kolei wprawiają samochodzik w ruch po stole. Znajomość przyczyny zachowania się samochodzika pozwala nam zmieniać jego zachowanie w sposób logiczny i systematyczny.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.