Dobry psycholog z Wrocławia. Sprawdzona pomoc psychologiczna. Zadzwoń!

Medyczne i biologiczne studia i prace badawcze Murraya

Medyczne i biologiczne studia i prace badawcze Murraya przyczyniły się do tego, że zawsze przywiązywał on dużą wagę do roli fizycznych i biologicznych czynników w zachowaniu. Jego doświadczenie w zakresie diagnozy lekarskiej znalazło wyraźne odbicie w przekonaniu, że idealnym sposobem oceny osobowości jest ocena przez zespół specjalistów, przy czym duże znaczenie powinno się przywiązywać do wypowiedzi badanego o sobie. Zainteresowanie Murraya taksonomią czy klasyfikacją zachowania oraz jego przekonanie, że dokładne studiowanie indywidualnych przypadków jest niezbędne dla przyszłych postępów psychologii, są także zupełnie zgodne z jego przygotowaniem medycznym.

Jego szczegółowa znajomość mitologii (1960) oraz wielkich dzieł literackich, współczesnych i z minionych epok, a zwłaszcza godna eksperta wiedza na temat Melville’a i jego książek, zapewniły mu niewyczerpane źródło idei dotyczących ludzi oraz ich dobrych i złych skłonności. Niezwykły umysł Alfreda N. Whiteheada był dla Murraya wzorem logicznego i syntetycznego myślenia, podczas gdy ostry i zjadliwy, lecz niezwykle zdolny Lawrence J. Henderson posłużył mu jako model surowego i krytycznego nastawienia. O jego długach wdzięczności wobec tych ludzi i wielu innych, z kilkoma generacjami studentów włącznie, można się dowiedzieć z czterech bardzo osobistych dokumentów (1940, 1959, 1967, 1968a) oraz z tomu esejów napisanych na cześć Murraya (White, 1963). Nic dziwnego, że produkt o tak złożonym rodowodzie jest skomplikowaną i wielostronną strukturą.

Dla wszystkich, którzy znali Henry’ego Murraya, nie ulega wątpliwości, że jego talent i oddanie badaniom nad osobowością ludzką znalazły jedynie częściowy wyraz w opublikowanych przez niego pracach. Jego okazjonalne uwagi i swobodne rozważania na najróżniejsze tematy, które były tak integralną częścią wspólnych posiłków w Klinice Psychologicznej, dostarczały płodnych idei badawczych dziesiątkom jego uczniów i współpracowników. Niestety nie wszystkie te idee padły na żyzny grunt i można tylko żałować, że słowo mówione nie zostało zarejestrowane, by wzbogacić materiały pisane.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.