Dobry psycholog z Wrocławia. Sprawdzona pomoc psychologiczna. Zadzwoń!

KONTROLA KORPORACJI

Korporacje nabrały znaczenia pod koniec XIX w. W tym okresie potrzebowano jakiegoś mechanizmu, który umożliwiłby zdobycie dużych sum pieniędzy na rozbudowę kraju. Korporacje zaspokoiły tę potrzebę. Korporacje pozwalają ludziom na inwestowanie pieniędzy i zakup akcji. Teoretycznie daje to inwestorom wpływ na politykę przedsiębiorstwa przez prawo wyboru zarządu i głosowanie nad konkretnymi projektami. W praktyce jednak indywidualny posiadacz akcji, w przeciwieństwie do posiadacza instytucjonalnego (jak np. związkowe fundusze emerytalne), ma niewielki udział w kształtowaniu polityki korporacji.

Kontrola nad korporacją jest podzielona między właścicieli akcji, zarząd i menedżerów, którzy zostali zatrudnieni po to, by podejmować bieżące decyzje, niezbędne dla funkcjonowania spółki. Dla większości posiadaczy akcji głównym, jeśli nie jedynym, zadaniem kierownictwa firmy jest maksymalizacja zysku i zapewnienie im dużej dywidendy.

W gospodarce Stanów Zjednoczonych dominują duże korporacje i konglomeraty. Do setki największych należy niemal połowa wszystkich zakładów produkcyjnych kraju. Niektóre mają budżet większy niż budżety większości państw świata. Wiele z tych dużych korporacji jest nieformalnie powiązanych z sobą „przenikającymi się zarządami” (interlocking directorates)-, są to sieci stosunków społecznych, które tworzą osoby zasiadające w zarządach kilku korporacji naraz. Istnienie tych sieci prowadzi do coraz większej koncentracji władzy ekonomicznej w Stanach Zjednoczonych (Mintz i Schwartz, 1985).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.