Dobry psycholog z Wrocławia. Sprawdzona pomoc psychologiczna. Zadzwoń!

Analiza a sny – ciąg dalszy

Zmiany w treści snów tego pacjenta zachodziły równolegle do zmian w jego doświadczeniach i zachowaniu na jawie. Przygnębiające poczucie bezsensu życia zaczęło u niego ustępować w tym czasie, kiedy zaczął śnić o roślinach. Potencja seksualna powróciła z pełną siłą w tym czasie, kiedy w jego snach zaczęły pojawiać się lwy i konie. W momencie rozpoczęcia terapii jego sposób egzystencji przypominał automatyzm robota. Nie uświadamiał on sobie pełni rzeczywistości egzystencji, swego bycia-w-świecie, w otoczeniu roślin, zwierząt, ludzi, a nawet własnej żony. Jego Dasein zamiast odkrywać i rozświetlać całe bogactwo świata, w którym egzystował, było zduszone, okrojone i zakryte.

Można by zapytać, dlaczego należy brać pod uwagę sny, skoro sny i życie na jawie są w takim stopniu homologiczne? Jest to potrzebne, ponieważ śniące Dasein odsłania te obszary świata jednostki, które nie są świadome w życiu na jawie. Boss (1978) sformułował trzy podstawowe pytania, które należy postawić analizując sen: 1. Na co otwarte jest Dasein w czasie snu: to znaczy jakie zjawiska (ludzie, zwierzęta i przedmioty) pojawiają się we śnie? 2. Jak te zjawiska oddziaływają na śniącego? Czy jest on przestraszony? Zły? Szczęśliwy? Smutny? Obojętny? 3. Jak śniący reaguje na te zjawiska we śnie? Czy ucieka on przed nimi? Czy atakuje je? Czy je obejmuje? Odpowiedzi na te pytania stanowią podstawę egzystencjalnej analizy snu.

Boss, jak stwierdziliśmy, odrzuca cały ten pancerz pragnień, mechanizmów, archetypów, kompensacji i zamaskowań, którymi posługują się psychoanalitycy interpretując sny. Powody, dla których to robi, zilustrowane są w jego analizie jednego szczegółu ze snu opowiedzianego przez zdrową, psychicznie i fizycznie, młodą zamężną kobietę.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.